Akademik İlişkiler

Prof Dr Bilgin Metin

CISA, CDPSE

Bilgin Metin İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektronik Haberleşme Müh. Bölümünden Lisans derecesi aldıktan sonra özel sektörde  bilgisayar ağları ve siber güvenlik  projeleri danışmalığı, tasarımı, ve kurulumu konularında çalıştı. 

Sırasıyla Boğaziçi Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Müh. Bölümünden yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı. Bu dönemde özel sektörde veri haberleşmesi, LAN, WAN ve ağ güvenliği sistemlerinin tasarımı, desteği ve kurulumu konularında danışmanlıklar verdi. Antalya Uluslararası Havalimanı Dış hatlar terminali LAN, WAN siber güvenlik altyapı tasarım ve kurulumu, TÜBİTAK MAM Gebze Kampüsü LAN WAN tasarım ve kurulumu projeleri örnek olarak verilebilir. 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünde Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başladı. Sırasıyla 2014 yılında Doçent, 2021 yılında Profesör ünvanlarını aldı. 2022 Temmuz ayında Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Başkanlığı görevine gelmiştir. Siber güvenlik, bilgi teknolojileri yönetişimi ve  bilişim ve haberleşme sistemleri elektroniği  konularında çalışmaktadır. Uluslararası konferans ve dergilerde 100’den fazla yayını çıkmıştır. Boğaziçi Üniversitesi Güvenli Veri Yönetimi Komisyonu Başkanlığı ve Boğaziçi Üniversitesi TTO A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde yer almaktadır. ISACA (Information Systems Audit and Control Association) Istanbul Chapter ve Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi  Yönetim Kurullarında görev yapmaktadır. 1

Prof. Dr. Bilgin Metin OSCP (Offensive Security Certified Professional), TSE Sertifikalı Sızma Testi Uzmanı, CISA (Certified Information Systems Auditor), Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Bilgi ve İletişim Güvenliği Başdenetiçisi, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Başdenetçisi, CDPSE (Certified Data Privacy Solution Engineer), ISO 27701 Kişisel Veri Yönetim Sistemi Başdenetçisi, sertifikalarına sahiptir.

Ayrıca şu anda BÜSİBER (Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezi) yöneticiliği görevini de yürütmektedir (www.siber.boun.edu.tr). Siber güvenlik, siber sızma testleri, kişisel verilerin güvenliği konularında çeşitli danışmanlık eğitim projeleri yürütmektedir.