Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Dijitalleşmede Bir Adım Öteye: Bulut, Yapay Zeka, Blokzincir ve Kuantum

6 Temmuz @ 19:30 - 21:00

Etkinliğe katılmak için tıklayınız. (10 dakika önce aktif olacaktır.)

Pandemiyle birlikte dijitalleşmede hız-verimlilik-maliyet avantajlarını öne çıkaran “gerçek zamanlı veya gerçek zamana yakın veri analitiği” dönemine girdik. Bu noktada yapay zekadan beklentimiz büyük. Web 3’e geçişle birlikte blokzincir üzerinde inşa edilen güvene dayanarak dijitalleşme süreçlerinde bulut, yapay zeka ve merkeziyetsizlik kavramlarını daha çok gündeme getirmemiz gerekecek.

Gündeme daha çok gelecek başka bir konuysa kuantum bilgisayarlar. Veri güvenliği konusu, kuantum bilgisayarların dijitalleşmeye en önemli katkısı olarak kendisini gösteriyor.

Tüm bu konuları, Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Zafer Gedik ve IBM Türkiye Genel Müdürü Volkan Sözmen ile konuşacağız.

KONUŞMACILAR:

Dr. Zafer GEDİK, Sabancı Üniversitesi

Zafer Gedik, 1984 yılında Ankara Fen Lisesi, 1987 yılındaysa Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Fizik Bölümü’nden mezun oldu. Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü’nde, 1989 yılında Yüksek Lisans, ardından 1992’de Doktora çalışmasını tamamladı.

İsviçre’deki IBM Zürih Araştırma Laboratuvarı’nda misafir bilim insanı ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Johns Hopkins Üniversitesi’nde ziyaretçi öğretim üyesi olan Dr. Gedik’in çalışmalarını gerçekleştirdiği yerler arasında, İtalya’daki Uluslarası Teorik Fizik Merkezi (Trieste), Sibernetik Enstitüsü (Napoli) ve  ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (Gaithersburgh) de bulunmaktadır.

1996 yılı TÜBİTAK Teşvik Ödülü, 1998 yılı Fransız Bilimler Akademisi Scientia Europaea Ödülü, 2001 yılı ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı, Araştırma Teşvik Ödülü, 2002 yılı TÜBA Seçkin Genç Bilimci Ödülü sahibi olan Dr. Gedik, 1 Eylül 2002 tarihinden beri Sabancı Üniversitesi’nde görev yapmaktadır.

Nature Scientific Reports ve Frontiers in Quantum Science and Technology dergilerinde editörlük yanında, Avrupa Birliği Quantum Community Network (QCN) ağında Türkiye’yi temsil görevini sürdürmektedir.

Dr. Gedik kuantum enformasyon kuramı, kuantum hesaplama ve kuantum mekaniğinin temelleri üzerine araştırmalar yapmaktadır.

Volkan SÖZMEN, IBM Türkiye Genel Müdürü

Volkan Sözmen, kariyer hayatına 1999 yılında bilişim sektöründe başladı. 2003 yılında IBM Türkiye’ye katılan Sözmen, başta bankacılık ve finans, sigorta, telekomünikasyon ve kamu olmak üzere değişik sektörlerden IBM müşterileri ile çalıştı. Daha önce Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Sözmen, Ocak 2019 tarihi itibariyle şu anki görevi olan IBM Türkiye Ülke Genel Müdürü görevine atandı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kimya Mühendisliği mezunu olan Sözmen, yine aynı üniversiteden Executive MBA derecesine de sahip.

MODERATÖR:

ŞULE GÜNER

TED Ankara Koleji’nden sonra Uludağ Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Üniversite 2’nci sınıfta başladığı gazetecilik hayatına hala devam ediyor.

İtalyan Haber Ajansı Türkiye Muhabiri (6 yıl), Sabah Gazetesi Popüler Kültür Köşe Yazarı (5 yıl) ve Sabah Gazetesi Dış Haberler Editörü (15 yıl) olarak çalıştı. New York Times Türkiye baskısının kurucu editörleri arasında yer aldı.

Yaklaşık 6 yıldır Para dergisindeki Yapay Zeka isimli köşenin yazarı. Üç yıl da Daily Sabah gazetesi için İngilizce yapay zeka ve robotik yazıları kaleme aldı. Bu alanda uzmanlaşan tek gazeteci.

Türkiye’nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka anketini 4 yıl önce gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi bu çalışmadan faydalandı.

Dünyanın en büyük robotik pr şirketi tarafından, Analytics Insight’ın “Robotikte 50 Kadın” listesine 3 yıl önce aday gösterildi.

İngiltere’deki De Montfort Üniversitesi’nin Küresel Yapay Zeka Çalışma Grubu, Yapay Zeka ve Teknoloji Derneği Üyesi.

Detaylar

Tarih:
6 Temmuz
Saat:
19:30 - 21:00
Etkinlik Kategori:
,

Mekan

Online