Sık Sorulan Sorular

ISACA Istanbul tarafından cevaplanmasını ve listeye eklenmesini istediğiniz sorunuzu buradan yöneltebilirsiniz.

Üyelik

Neden üye olmalıyım?

ISACA üyeleri aşağıdaki avantajlardan faydalanabilirler:

 • COBIT ve diğer Uluslararası Standartları içeren geniş kapsamlı online kütüphaneden yararlanabilirler.
 • Alanla ilgili Türkiye ve Dünya’daki gelişmelerden haberdar olabilecekleri yayınlara erişim sağlayabilir.
 • ISACA tarafından sunulan imkanlara üyelere özel olanaklar ile erişim sağlayabilirler. (Belgeler, sertifikasyon ve konferanslar üyelere özel oranlar ile sunulmaktadır.)
 • Periyodik gerçekleştirilen ve web üzerinden sunulan eğitimlere katılıp, kendilerini yenileyebilirler.
 • Diğer sektör paydaşları ile etkileşimde bulunabilecekleri networking imkanlarından faydalanabilirler.
 • ISACA Istanbul Chapter üzerinde paylaşılan iş fırsatlarından yararlanabilirler.
 • Derneğin aylık bilgilendirme ve mesleki eğitim toplantılarına katılabilir.
 • CISA sınavlarına ISACA Istanbul Chapter tarafından sunulan CISA Cram Course özel koşullar ile hazırlanabilirler.

Üyeliğimin yenilenmiş olduğunu nasıl takip edebilirim?

www.isaca.org adresine log in olunuz. Üstte yer alan MyISACA Tab’ine girdikten sonra Track My Status alanında ilgili yıl için üyelik yenilemeniz gerçekleşmiş ise, Membership alanında “Paid Through” bilgisi, ilgili yılı içerecek şekilde “31 December [ilgili yıl]” şeklinde görülecektir. Aynı alandan sertifikalarınız ile ilgili ödeme bilgilerinizi de takip edebilirsiniz.

Üniversite öğrecisiyim/yüksek lisans öğrencisiyim/akademisyenim. Bana uygun özel bir üyelik çeşidi mevcut mudur?

ISACA’nın profesyonel üyeliğine ek olarak akademisyen, yeni mezun (son 2 yıl içerisinde mezun olmuş üyelere yönelik) ve öğrenci üyelik çeşitleri mevcuttur.

Bu üyelik çeşitlerinden faydalanabilmek için gerekli koşulları sağlamak ve bu koşulları ISACA’nın talebi üzerine belgelemek gerekecektir. Gerekli koşulları ve üyelik işlemlerini detaylı bir şekilde aşağıdaki linklerden öğrenebilirsiniz.

Üyelik ücreti Ödeme yükümlülüğümü gösteren bir faturaya ihtiyacım var, on-line olarak temin edebilir miyim?

Evet. On-line yenileme sürecini takip ederek, ödeme ekranında kredi kartı yerine çek (Check) seçeneğini kullanınız. “Submit” düğmesini tıkladıktan sonra, yazıcıdan ödeme yükümlülüğünüzü gösteren fatura ekranının dökümünü alabilirsiniz.

Ödemeyi gerçekleştirmenizin akabinde size mail ile faturanız gelecektir. İlerleyen tarihlerde de posta adresinize faturanızın basılı hali ulaştırılacaktır.

ISACA Üyeliği için ne kadar ödemem gerekmektedir?

ISACA üyelik modeline göre ödenmesi gereken iki adet kalem mevcuttur. Aidatlar yıllık olarak ödenmektedir.

Birisi ISACA tarafından alınan tutar, diğer ise yerel chapter tarafından alınan tutardır. Bu tutarlar üyelik tipine göre değişmektedir. Her yerel chapter kendi aidat ücretlerini kendisi belirlemektedir.

ISACA Istanbul tarafından belirlenen yerel chapter aidat tutarları ve ISACA tarafından alınan güncel tutarlar aşağıdaki gibidir:

ISACA Istanbul Aidat Tutarları
Profesyonel Üyelik $50.00
Profesyonel Üyelik Yenileme $50.00
İlk Öğrenci Üyeliği $0.00
Öğrenci Üyelik Yenileme $0.00
Yeni Mezun Üye (**) $20.00
Emekli Üye $50.00
Akademik Üye $20.00
Uluslararası Aidat Tutarları – ISACA Headquarter tarafından alınır.
Online İlk Üyelik $145.00
Fax/Mail ile İlk Üyelik $165.00
Üyelik Yenileme $135.00
Öğrenci Üye $25.00
Yeni Mezun Üye (**) $68.00 (Normal üyelik bedelinin yarısıdır.)
Emekli Üye $67.50
Akademik Üye $0.00

** 2017 yılı itibari ile ISACA tarafından Yeni Mezun Üyelik çeşidi tanımlanmıştır. Bu üyelik ile son iki yıl içerisinden lisans, yüksek lisans, doktora programlarının her hangi birisinden mezun olan üyeler Yeni Mezun Üye olarak değerlendirilirler ve farklı ücretler öderler. Detaylı bilgi için tıklayınız.


Etkinlik

ISACA Istanbul etkinlikleri hakkında bilgi alabilir miyim?

ISACA Istanbul gerek sektördeki son gelişmeleri üyeleri ile paylaşmak, gerek üyeleri arasındaki etkileşimi artırmak adına etkinlikler düzenlemektedir. Aylık etkinliklere ek olarak, üyelerinin bir araya geldiği yemekler ve her yılın Mart ayının ilk haftası düzenlenen Türkiye’nin alanında ilk ve tek konferans serisi olan Bilgi Teknolojileri Yönetişim ve Denetim Konferansları gerçekleştirilmektedir. Aylık etkinliklerimizde sektöre ilişkin son gelişmeler, gündemde olan konular ile ilgili alanında uzman kişilerce konuşmalar gerçekleştirilmektedir. Eğitimlerimiz ve etkinliklerimiz ISACA tarafından sunulan sertifikalara sahip profesyoneller için CPE olarak değerlendirilmektedir.

Üye değilim. Etkinliklere katılabilir miyim?

ISACA Istanbul tarafından organize edilen etkinlik ve eğitimlere öncelikli olarak üyelerimiz katılabilmektedir. Gerek eğitimlerin kalitesi, gerek katılımcılara daha iyi bir ortam sunabilmek adına eğitimlerde katılımcı sınırımız olmaktadır. Eğitimlerimizin büyük çoğunluğu ise sadece üyelere açık etkinliklerdir.

ISACA Istanbul tarafından ne gibi etkinlikler sunulmuştur? Gelecekteki etkinlikleri nasıl takip edebilirim? Nasıl katılabilirim?

Önceki dönemlerde sunulan etkinliklerimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

ISACA Istanbul tarafından sunulan etkinlikleri Etkinlikler sayfamızdan ya da sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz.

Etkinliklerimiz detayları belli olduktan sonra katılım talebi toplamak için web sitemizden ve sosyal medya üzerinden duyurulmaktadır. Üyelerimize ayrıca bilgilendirme maili gönderilmektedir. Başvuru yöntemi de bu duyurularda detayları ile yer almaktadır.

Bilgi Teknolojileri Yönetişim ve Denetim Konferansı 2018 yılında ne zaman gerçekleştirilecektir? Katılmak için ne yapmam lazım?

Türkiye’de Bilgi Teknolojileri Yönetişimi ve denetimi alanında ilk ve tek konferanslar serisi olan BTYD’nin 9.su 7-8 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Her sene olduğu gibi bu senede gerek kamu, gerek reel sektörden konuşmacıların katılacağı etkinliklerde sektöre yönelik son gelişmeler, gündemdeki konular ve örnek uygulamalar paylaşılacaktır. Sektörden her alandan ve her seviyeden katılımcının yer aldığı BTYD, katılımcılara networklerini geliştirme imkanı da sunmaktadır. Etkinliğe yönelik gelişmeleri http://www.btyd.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

Katılım detayları, program, konuşmacı ve katılımcı detayları gibi bilgileri de konferansın web sitesinden bulabilirsiniz.


Sertifikasyon

CISA Sınavı hakkında bilgi alabilir miyim?

CISA, ISACA tarafından sunulan, organizasyonların Bilgi Teknolojileri ve İş Sistemlerine yönelik denetim, kontrol, izleme ve değerlendirme alanında görev alan profesyonellerin yetkinliklerini ve yeteneklerini belgeleyen Dünyaca kabul görmüş bir sertifikadır. Foote Partner tarafından BT Beceri ve Sertifikasyon Ödeme Endeksine göre CISA sektörde en çok aranılan ve en yüksek ödeme yapılan sertifikasyonlardan birisi olarak belirlenmiştir.

Yakın gelecekteki CISA Sınavları ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

CISA Sınavları Türkçe dil seçeneği ile sunulmakta mıdır?

Sınavlar Bilgisayarlı sınav merkezlerinde Türkçe dil opsiyonu ile İstanbul’a ek olarak Ankara ve İzmir’de yer alan sınav merkezlerinde sunulmaktadır.

Tam merkezlerinin listesine ve adreslerine buradan ulaşabilirsiniz.

CISA sınavını Türkçe opsiyonu ile almak istiyorum. Sınava hazırlanmak için Türkçe kaynak mevcut mudur?

CISA Ouestion Review & Explanation Manual dokümanı 2017 yılında ISACA Istanbul Chapter ve ISACA Ankara Chapter üyesi gönüllü profesyoneller tarafından CISA Sorular, Cevaplar ve Açiklamalari Rehberi 11. Baski adı ile Türkçe’ye çevirilmiştir. Kitabı buradan satın alabilirsiniz.

CISA Review Manual’ın çeviri sürecinin de gerekli izinler alındıktan sonra çalışma gruplarının oluşturulması akabinde başlanması planlanmaktadır.

Sınavı Türkçe almak avantajlı olur mu? Türkçe sınavda terimler tamamen mi Türkçeye çeviriliyor, yoksa yerleşmiş terimler İngilizce olarak korunuyor mu?

Türkçe opsiyonu ile sunulan sınavın çevirisi alanında uzman kişiler tarafından yapıldıktan sonra BT Denetim alanında uzman, sertifikalı kişiler tarafından gözden geçirilmektedir. Artık dilimize yerleşmiş olan terimler korunmakta, Türkçe karşılıkları olsa bile kafa karışıklığı yaratabilecek kimi terimlerin İngilizceleri de ayrıca metin içerisinde paylaşılmaktadır.

CISA Sınavı nasıl uygulanmaktadır? Kağıt üzerinde mi, bilgisayar tabanlı mı?

ISACA sertifikasyon sınavları 2017 yılında başlamak üzere Bilgisayar Tabanlı olarak sunulmaktadır. Geleneksel kağıt üzerinde sunulan sınavlar sınav merkezi uygulamasının zor olabileceği ülkelerde devam edecektir. Konuya ilişkin detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Sınavların uygulandığı sınav merkezlerini buradan öğrenebilirsiniz.

CISA sertifikasına sahip olmak için üye olmanın bir avantajı var mıdır? Sertifikaya sahip olma maliyeti üye olunca fark etmekte midir?

CISA Sertifikaya sahip olabilmeniz için ödemeniz gereken toplam ücretler:

1)ISACA İstanbul üyesi ;

-ISACA Headquarter ilk üyelik: 145$ (10 $ilk kayıt ücreti alınmaktadır.)

-ISACA İstanbul üyelik: 50$

-ISACA İstanbul tarafından düzenlenen eğitim (üyelere özel): 2450 TL+kdv

-CISA sınavı: 575$

-CISA sertifika başvuru ücreti: 50$

-CISA yıllık ücreti: 45$

Toplamda ilk yıl için maliyet 2018 yılı için 865$ + 2450 TL artı KDV ve ek olarak sertifikanın devamı için her yıl için 45$ ödenmesi gerekiyor

 

2)ISACA İstanbul üyesi olmayan;

-ISACA İstanbul tarafından düzenlenen eğitim: 2950 TL+kdv

-CISA sınavı: 760$

-CISA sertifika başvuru ücreti: 50$

-CISA yıllık ücreti: 85$

Toplamda ilk yıl için maliyet 2018 yılı 895$ + 2950 TL artı KDV ve sertifikanın devamı için her yıl için 85$ ödemeniz gerekiyor.

Bu bilgiler ışığında sadece sertifika edinim esnasında dahi üyelik avantaj sağlamaktadır.

CISA Sınavına ne zaman girebilirim?

CISA’ya ek olarak ISACA tarafından sunulan CISM, CGEIT ve CRISC bilgisayar temelli olarak sunulduğu için kendi tarihinizi kendiniz ayarlayabilmektesiniz.

2018 yılı için önemli tarihler aşağıdaki gibidir:

2018 yılına ait sınavlara ilişkin tarihleri Aday Bilgi Kılavuzu‘ndan öğrenebilirsiniz. Rehber içeriğinde sınavın uygulanması, sınava kayıt, ücretler gibi detayları da  bulabilirsiniz.

CISA Sınavı konu başlıkları nelerdir? Sınava hazırlanmak için önerebileceğiniz materyal var mıdır?

CISA sınavı konu başlıklarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

CISA sınavına yönelik çalışma materyallerini buradan görüntüleyebilirsiniz.

 

Sertifikasyon sınavlarına yönelik eğitim almak istiyorum. Ne yapmalıyım?

ISACA Istanbul tarafından sınava girecek kişilere yönelik olarak makul bir zaman dilimi öncesinde sınavlara hazırlık eğitimi düzenlenmektedir.

Eğitimlerden ISACA Istanbul üyeleri öncelikli olarak ve indirimli faydalanmaktadırlar.

Gerçekleştirilen eğitimler web sitemiz üzerinden ve sosyal medya mecralarından ilan edilmektedir. Güncel eğitimlere buradan ulaşabilirsiniz.

İlan içeriklerinde katılım için yapılması gerekenler detaylı bir şekilde paylaşılmaktadır.

CISA eğitimine katılım için bir ön şart var mıdır? Katılım ücreti ve eğitim ile ilgili bilgi alabilir miyim?

 • ISACA İstanbul tarafından verilen CISA Sınavı Hazırlık Kurslarına katılım için her hangi bir ön koşul yoktur.
 • CISA eğitimleri için detaylı bilgiyi web sitemiz üzerinde yer alan ilgili sayfa üzerinde bulabilirsiniz.
 • Eğitim CISA’da karşılaşılacak olan 5 domain alanında uzman ve Türkiye’de alanında öncü kişiler tarafından verilmekte, örnek sorular çözülmektedir.
 • Eğitimler ISACA Istanbul tarafından belirlenen lokasyonlarda 5 tam gün sürmektedir.
 • CISA sınavı Aday Bilgi Kılavuzunda her türlü ücret, erteleme, sınav uygulaması bilgileri yer almaktadır. Aday Bilgi Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

2018 yılı sınav takviminiz açıklandı mı? Başvuru işlemlerini nereden gerçekleştirebilirim?

2018 yılı sınav aralıklarına ilişkin tarih detayları için aşağıdaki gibidir:

Başvuru işlemlerini buradan, edinmeyi planladığınız sertifika ile ilgili adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

IT’de değişik alanlarda ve son 2 yılı denetimde olmak üzere toplam 6 yılı aşkın tecrübeye sahip olan bir aday CISA şartlarını sağlayabilir mi?

CISA Sertifikasının yazdırılabilmesi için 800 puan üzerinden minimum 450 puanı alarak sınavda başarılı olmak sonrasında bir form doldurulmakta ve bu form ile adayın tecrübelerinin bir CISA ya da birinci derecede amiri tarafından onaylanması gerekmektedir.
ISACA’nın sertifika için talep ettiği tecrübe denetim ve ilgili alanlarda 5 yıldır. ISACA 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmayı 2 yıl, alanla ilgili olabilecek (denetim, bilgi güvenliği gibi) yüksek lisans derecesine sahip olmayı ise 1 yıl olarak değerlendirmektedir. Yüksek lisans ders içeriklerini kontrol etmek için transkript ve ders içerikleri gibi ek belgeler talep etmektedir.
Bu durumda lisans mezunu sınavı geçen bir adayın 3 yıl tecrübe beyan etmesi gerekmektedir. Bağımsız denetim, bilgi güvenliği, BT Yönetişim gibi alanlardaki iş tecrübesini de CISA tecrübe beklentisi kapsamında değerlendirebilmekte, ihtiyaç duymaları halinde beyan ettiğiniz tecrübelere yönelik ek belgeler isteyebilmektedirler.

 

Sertifika sınavına girdim ve sonuç açıklandı. Gelen sonuç beklediğim gibi değil. Sınav sonucunun yeniden değerlendirilmesi için nasıl bir yöntem izlemem gerekmektedir?

ISACA sertifikasyon sınavları ISACA tarafından hizmet alınarak global seviyede hizmet sunan bir firma tarafından gerçekleştirilmektedir. ISACA Istanbul Chapter’ın sınavın uygulanması, sınav sonuçlarının açıklanması ve sınav sonucu itiraz sürecinde her hangi bir rolü bulunmamaktadır.

Sınav sonuçlarının yeniden değerlendirilmesini isteyen adaylar sınavın açıklanmasından sonra 90 gün içerisinde Sertifikasyon Birimine yazılı itirazda bulunabilmektedirler. Her itiraz talepi için $75 ücret talep edilmektedir.

Sertifikasyon Birimi iletişim bilgileri ISACA Aday Bilgi Kılavuzu içerisinde yer almaktadır;

Sertifikasyon Birimine Telefon: +1.847.660.5660; Fax: +1.847.253.1443; Email: certification@isaca.org ulaşılabilmektedir.

ISACA Aday Bilgi Kılavuzu içerisinde sınav sonuçlarına itiraz süreci aşağıdaki gibi tanımlanmaktadır.

Sınavda başarısız bir puan alan adaylar, sınavlarının tekrar puanlanmasını talep edebilir. Adaylar, bununla birlikte tüm puanların bildirilmeden önce çeşitli kalite kontrol işlemine tabi tutulduğunu; dolayısıyla yeniden puanlamaların büyük olasılıkla puan değişikliğiyle sonuçlanmayacağını anlamalıdır. Tekrar puanlama talepleri, sınav sonuçlarının açıklanmasından itibaren 30 gün içinde sertifika bölümüne yazılı olarak yapılmalıdır. 30 gün sonra yapılan tekrar puanlama talepleri işleme sokulmayacaktır. Tüm talepler adayın ismi, sınav kimlik numarası ve posta adresini içermelidir. Her talep için US $75 ücret eklenmelidir.

Sertifikasyon sınavını geçtim. Sertifikasyonu yazdırmak için ne yapmam gerekiyor? Hazırlanacak belgeler nelerdir? Hangi dilde hazırlamam gerekir? Bu belgeleri kim incelemektedir?

Sınava girip, yeterli puanı aldıktan sonra başvuru formu doldurulmaktadır. Bu başvuru formunu sertifikalı bir adaya ya da bir amirinize onaylatıyorsunuz. (Dolayısıyla son amiriniz ya da CISA önceki iş tecrübelerinizi de doğruluyor.) Form İngilizce bir formdur. Form ve doldurulması için gereken bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Formun ekine bir de en son mezun olduğunuz okul tarafından verilen diploma ya da mezuniyet belgesini ekliyorsunuz. Belgeler sertifikalandırılmanız için gereken yeterlilik durumunuza yönelik incelenmekte ve beyanınız gerekli görülmesi halinde kontrol edilmektedir. Sertifikalandırılmanıza engel bir durum varsa sizinle ISACA Sertifikasyon Departmanından irtibata geçilmektedir. Belgeleri Amerikada görev alan sertifika komisyonunda görevli kişiler incelemektedir. Bu onay süreci yaklaşık 4 haftalık bir zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilmektedir.
Diplomanızın da İngilizce olmasında fayda vardır. Artık bütün üniversiteler yabancı dil diploma ekini sunmaktadırlar.

Yakın zaman içerisinde sertifikamı yazdırdım ve yeni yıl üyelik yenileme ile birlikte sertifika ücretinin de yansıtıldığını fark ettim. Bu ücreti ödemeli miyim? CPE Gereksinimlerini karşılamak yeterli olmuyor mu?

ISACA sertifikasyon uygulaması; sertifika yazdırıldıktan sonra sertifika sahibinin (CISA) kendini yenilemesi ve güncel kalması amacıyla CPE toplanması ve sistem üzerinden raporlamasına ek olarak yıllık ücretlerin ödenmesini gerektirmektedir.

Yıllık sertifika ücreti ISACA tarafından üyeler için 45 USD, üye olmayan CISA’lar için 85 USD olarak belirlenmiştir.

Sertifikanın devam ettirilmesi için gerekli olan koşullar ve açıklamaları buradan okuyabilirsiniz.

Konu

Sorunuz

Adınız

Size ulaşabileceğimiz bir mail adresi (gerekli)